Karadžić traži obustavljanje postupka
26. avgust 2008. u 14.56
Bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić, optužen za genocid nad nesrbima u BiH, zatražio je od haškog Tribunala da obustavi postupak protiv njega, tvrdeći da je proces „nemoguć” zato što su mu uskraćena prava i zbog toga što mu SAD i NATO prete fizičkom i „sudskom likvidacijom”.
Ponavljajući da je sa SAD i njihovim izaslanikom Ričardom Holbrukom 1996. imao sporazum da se povuče iz javnog života, a Holbruk mu je zauzvrat garantovao da neće biti uhapšen, Karadžić, u podnesku objavljenom u utorak uveče, tvrdi da su SAD namerile da ga „likvidiraju” zbog „nespremnosti da ispune obaveze koje su preuzele”.
Istovremeno, kako tvrdi Karadžić, SAD su mu nametnule „zabranu odbrane u javnosti od sistematske demonizacije”, te preduzele „zaplašivanje optuženog”.
„Ne odustajem od zahteva da se utvrdi da li je postojao taj sporazum i da li su njegovo izigravanje i prevara koju su izveli američki učesnici u sporazumu, stvorili situaciju za kontinuirane pokušaje moje fizičke likvidacije”, piše Karadžić u podnesku sudskom veću.
Napominjući da postoji mogućnost za njegovu likvidaciju i u pritvoru Tribunala, on traži da se utvrdi „da li su postojale i da li i dalje postoje namere NATO, SAD i drugih članica tog saveza da budem likvidiran”.
„Pored već navedenog u ranijem podnesku, postoje medijski izveštaji o predlozima američkog predsednika Klintona francuskom predsedniku Širaku za moju likvidaciju i ti navodi nisu nikad demantovani.
Takođe, kada mi bude dopušteno da neopmetano primam dokazne materijale od svojih pravnih savetnika, podneću neoboriv dokaz o čvrstim namerama NATO saveza... da budem likvidiran. Dokaz dolazi od osobe sa velikim kredibilitetom pred ovim Tribunalom”, navodi Karadžić.
Optuženi zatim podvlači da ga „više brine mogućnost ´sudske likvidacije´ koja bi za članice NATO saveza bila elegantnija i sa manje rizika”.
Po Karadžiću, „sudsku likvidaciju”, između ostalog, omogućava: menjanje pravila Tribunala „kad god to nekome zatreba”; „suđenja po hibridnom, bastardnom pravosudnom sistemu”; „sastav sudskih veća u kojima značajnu ulogu igraju sudije iz zemalja NATO”, a „uz upadljivo i prkosno odsustvo sudija iz pravoslavnih zemalja, slovenskih zemalja i zemalja slobodnog sveta”.
Pravični proces, naglašava Karadžić, nije moguć i zbog toga što je on „sistematski, uporno i sveobuhvatno demonizovan”, čemu se nije suprotstavljao, „poštujući sporazum sa SAD”.
„Ta demonizacija ima ogroman uticaj na moj položaj... u ovoj pravnoj stvari do te mere da niko na svetu ne veruje u mogućnost oslobađajuće presude, bez obzira na dokaze koje bih izneo. Time je zauvek uništena osnova za pravedno suđenje pred međunarodnim sudovima, pretpostavka nevinosti je derogirana i svedena na smejuriju, a moja prava nepopravivo oštećena”, tvrdi Karadžić.
U podnesku, Karadžić optužuje predstavnike SAD, Tribunala i Tužilaštva da su „zastrašivali” njega, „svakoga ko bi imao da nešto kaže u prilog optuženom”, a samim tim i potencijalne svedoke odbrane.
Kao primer „zastrašivanja”, Karadžić navodi izjave da mu je „obezbeđena kazna doživotnog zatvora, uz žaljenje što ne postoji smrtna kazna koju bih svakako dobio kao ´evropski Bin Laden´ ”.
„U zastrašivanju su učestvovali i glavni tužioci Tribunala i članovi Stejt departmenta, posebno oni bliski demokratskoj administraciji i samom Holbruku i gđi Olbrajt, pa čak i najviši članovi sudskog dela Tribunala, sudije i predsednici Tribunala”, tvrdi Karadžić.
On tvrdi da „sve ove činjenice zajedno... čine ovaj proces nemogućim” i traži da se pre nastavka procesa „razreše ova prethodna pitanja”.
„Tražim da se utvrđe činjenice na koje ukazujem ovim i drugim preliminarnim podnescima i da se slučaj protiv mene odbaci iz razloga navedenih u ovim i drugim podnescima”, zaključuje Karadžić.
Karadžića su 21. jula uhapsile vlasti Srbije, a u prvom pojavljivanju pred Tribunalom, on je 31. jula odložio izjašnjavanje o krivici i tvrdio da je imao sporazum sa SAD koje sada žele da ga likvidiraju.
Pred sudiju Tribunala, Karadžić će ponovo biti izveden u petak, 29. avgusta kada će ponovo imati priliku da se izjasni o krivici. (Beta)