Kosovka Admin
Number of posts : 336 Ëîêàöè¼à : Srbija, K&M Ïîñàî/õîáè : Profesor i humanitarac Ðàñïîëîæåœå : Optimisticko êîñîâêà : Kosovka : 1 Registration date : 2008-07-28
cheet for users ÅÓÐÅÊÀ ×ÀÒ: (0/0)
| Subject: Narkomafija je sponzor nezav isnosti Kosova 16.08.08 14:13 | |
| Dmitrij Rogozin ističe da je narkomafija sponzor nezavisnosti Kosova a Helen Delić-Bentli da Amerika nikada nije razumela SrbeNarkomafija je sponzor nezav
isnosti Kosova
Specijalni predstavnik Rusije u NATO Dmitrij Rogozin izrazio je uverenje da je priznavanje nezavisnosti Kosova izlobirala međunarodna narkomafija. „Imamo saznanja da je Kosovo postalo ne prosto baza za prebacivanje teških narkotika dalje u Evropu, već i jedna velika kolektivna narkolaboratorija“ – izjavio je danas Dmitrij Rogozin.
Moskva, 22. februar (Novi region, Denis Frunze) – „Ima saznanja da je tako masovna želja pojedinih zemalja da priznaju nezavisnost Kosova u vezi s tim što su lobističke usluge pojedinih političara plaćene prljavim novcem narkomafije. Ne isključujem da već uskoro možemo postati svedoci velikih skandala vezanih za raskrinkavanje veza pojedinih među takvim lobistima sa narkokartelima smeštenim na teritoriji Kosova“ – takođe je istakao specijalni predstavnik Rusije u NATO i izrazio bojazan da se zbog priznavanja nezavisnosti Kosova u Evropi može pojaviti još jedna polazna tačka trgovine narkoticima. „Mi vrlo pažljivo pratimo tranzit narkotika kroz teritoriju Rusije, i imamo jasnu sliku o rutama kojima narkotici dospevaju u našu zemlju. Na primer, kroz Lenjingradsku oblast u Rusiju dospeva kokain iz Latinske Amerike. Kroz zemlje Pribaltika – sintetički narkotici. Preko juga zemlje nam stiže heroin iz Avganistana“ – izjavio je Rogozin. http://www.nr2.ru/moskow/165781.html
Intervju: Helen Delić-Bentli
Last edited by Kosovka on 16.08.08 14:42; edited 1 time in total | |
|
Kosovka Admin
Number of posts : 336 Ëîêàöè¼à : Srbija, K&M Ïîñàî/õîáè : Profesor i humanitarac Ðàñïîëîæåœå : Optimisticko êîñîâêà : Kosovka : 1 Registration date : 2008-07-28
cheet for users ÅÓÐÅÊÀ ×ÀÒ: (0/0)
| Subject: Vašington nikad nije razumeo Balkan ni Srbe 16.08.08 14:15 | |
| Vašington nikad nije razumeo Balkan ni Srbe
Nekadašnja članica predstavničkog doma SAD smatra da će američka politika prema Kosovu imati ozbiljne dugoročne posledice na region i celu Evropu
Amerika će imati veliki problem ako Balkan opet počne da se cepa, očekuje nekadašnja američka članica predstavničkog doma, srpskog porekla Helen Delić-Bentli Udešena u svečano večernje ruho, sa antikvitetnim nakitom, Helen Delić-Bentli, američka kongresmenka (1985–95) , danas konsultant i vodeći ekspert za pomorsku trgovinsku flotu, nije ni ovog puta propustila da dođe na gala donatorski bal za izgradnju srpskog pravoslavnog hrama u Vašingtonu. Amerikanki srpskog porekla (1923) često je zamerano da je baveći se politikom, i koristeći svoj uticaj, pokazivala preterano saosećanje za srpsku stranu. Uz pasiju za Srbe, ova energična dama gaji veliki entuzijazam za trgovačku flotu i pomorsku politiku. Odnedavno luka u Baltimoru nosi na predlog baltimorskog gradonačelnika, njeno ime. Ova odlučna žena, međutim smatra da je njena država od početka pokazivala suštinsko nerazumevanje za Balkan i da su vlasti bile pristrasne stavljajući se na stranu protiv interesa Srba. Tome je svih ovih godina pokušavala da se suprotstavi.
Za „Politiku” u kratkom razgovoru pred svečanu večeru kaže:
Po mom mišljenju vlasti u Sjedinjenim Državama nikada nisu shvatile koliki je značaj Kosova za Srbe. Devedesetih godina prošlog veka kada su prva otcepljenja počela, pozvala sam tadašnjeg državnog sekretara Lorensa Iglbergera i ostale funkcionere i rekla im: nemojte priznati Sloveniju, Hrvatsku… i ostale delove bivše Jugoslavije, a da se prethodno ne reši pitanje manjinskih naroda… jer imaćete rat… „Ma kakav rat, Helen. Sve će biti OK, odgovorili su mi. I naravno imali smo rat. Posle godinu dana rekli su: „Nismo tada ništa videli ni shvatili.” I naravno ne shvataju i ne vide ništa ni u ovom trenutku.
· Šta sada?
- Ovakva politika prema Kosovu imaće ozbiljne dugoročne posledice na region i celu Evropu. To je jedan od razloga što su Rusi i mnogi drugi jako zabrinuti… I treba da budu · Da li ste imali mogućnost da sada izrazite svoja upozorenja?
Baš pre neki dan, napisala sam pismo ministru spoljnih poslova Grčke, i zamolila ga da ne priznaju Kosovo i da nastave tradicionalno bliske veze između dva pravoslavna naroda, da nastave da podržavaju Srbe Na nesreću ljudi ovde ne razumeju Balkan, sve što se pogrešno jednom uradi, utiče na buduće pogreške sa velikim posledicama… · Da li će i Sjedinjene Države imati od sada mnogo briga?
- Sigurno je da ćemo opet imati zaoštrenu komplikovanu situaciju na Balkanu. Ako na Balkanu opet počne razbijanje, imaćemo veliki problem. Nadamo se da se to neće desiti, ali ne znamo…
· Kakve su sada šanse da se stvari smire, zašto je Amerika ostala ravnodušna prema demokratskim promenama u Srbiji?
- Sada je suviše kasno. Vlasti u Vašingtonu nikada nisu u potpunosti prepoznale demokratsku transformaciju Srbije. · Veliku štetu Srbiji naneo je Milošević?
- Da, to znam, i pokušala sam da ga odvratim od vlasti 1992. · Šta je tada bilo?
- U maju 1992. pošto su nametnute sankcije Srbiji, znala sam da nismo bili pravedni prema narodu koji će najviše propatiti zbog sankcija. Odradila sam jednu formulu, po kojoj bi se Milošević premestio u međunarodnu banku u Zapadnoj Evropi, a na mesto predsednika doveo Dobrica Ćosić. Nisam podržavala Milana Panića, ali se on u prvom trenutku složio sa mnom.
· Šta ste razgovarali sa Dobricom Ćosićem?
- Provela sam sate i sate sa Dobricom Ćosićem, ubeđujući ga da treba da prihvati mesto predsednika za dobro naroda. On je na kraju pristao… Otišla sam da spavam, ubeđena da će opet sve biti u redu. Sutradan sam sišla na doručak i Milan Panić mi je rekao: „Zaboravi, nije loš Milošević, neka ostane…” Rekla sam: do đavola, bila sam ljuta. Osećala sam da je Ćosiću naneta šteta, a on je samo pokušao da pomogne…
Z. Šuvaković | |
|