Merkelova: Rusija mora da se povuče iz Gruzije
Odmah po dolasku u Soči, Merkelova je, ruskom predsedniku Dmitriju Medvedevu, rekla da se njegove snage moraju povući iѕ Gruzije, kao i da je reakcije Moskve na događaje u susednoj državi bila "neodgovarajuća".
Medvedev je, pak, upozorio da Abhazija u Južna Osetija, posle netom okončanog konflikta, neće moći da ostanu unutar Gruzije.
Ruski predsednik je, takođe, rekao da će Rusija jednako reagovati, ukoliko se oružne snage te države nađu na meti napada. "U to ne treba sumnjati", rekao je Medvedev.
Rusija je, istovremeno, uzvratila udarac optuživši Vašington da je inscenirao krizu u Gruziji kako bi našao opravdanje za raspoređivanje protiv-raketnog štita u Poljskoj i Češkoj Republici, rekao je ruski ambasador pri NATO Dmitrij Rogozin.
Rat u Gruziji, suštinski, preneo se na nekoliko problema koji nemaju obavezno nikakve veze sa krizom na Kavkazu, uključujući američka nastojanja da po svaku cenu razmeste skup i nedokazano efikasan sistem u istočnoj Evropi, iransku nuklearnu krizu i, neminovno, nastavak krize nastale jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova.
Iako se u početko činilo da bi akcije ruskih snaga u Gruziji mogle ozbiljno uzdrmati privredu te države, akcije na moskovskoj berzi munjevito su povratile pređašnju vrednost, pri čemu su analitičari upozorili da bi ruske akcije mogle pasti jedino ukoliko se obnove sukobi ili Amerika uvede neki vid finansijskih sankcija Moskvi.
Buš: Nasilničko ponašanje Rusije
Američki predsednik Džordž Buš još se jednom oštro obrušio na ponašanje Moskve, optuživši Ruse za "nasilničko" ponašanje, ali je, istovremeno, naglasio da Vašington želi dobre odnose sa Moskvom.
"Pogoršanje odnosa sa Rusijom nije u američkom interesu, niti su loši odnosi sa Amerikom u interesu Rusije," rekao je Buš, naglašavajući, ipak, da je Moskva, nedavnim akcijama, "narušila odnose sa slobodnim nacijama sveta".
Sakašvili: "Nema kompromisa sa Putinovim režimom"
Gruzija će "ne samo sačuvati državnost već i izbaciti ruske snage van Gruzije po svaku cenu", kazao je Sakašvili u intervjuu ruskom dnevniku "Komersant", naglasivši da "ne nemerava da ide ni na kakve kompromise sa Putinovim režimom".
Tvrdeći da se Rusija spremala da proguta Gruziju, Sakašvili je rekao da se Gruzija nikada neće složiti da da nijedan santimetar svoje teritorije "ni Rusiji ni nikom drugom" i "boriće se do kraja".
"Mi ne nameravamo sa Rusijom da vodimo pregovore o našoj teritorijalnoj celovitosti", rekao je predsednik Gruzije, dodajući da može da se razgovara samo o povlačenju ruske vojske.
Optužujući Rusiju da je narušila gruzijsku teritorijalnu celovitost, Sakašvili je rekao da je "to što se dešava u Gruziji čist pokušaj da se svrgne vlada i ograniči ili ukine gruzijska nezavisnost".
Gorbačov: "Rusija odgovarala na varvarsku agresiju"
Poslednji sovjetski lider Mihail Gorbačov rekao je da Gruzija može verbalno da okrivljuje Rusiju za sukobe u Južnoj Osetiji, ali da "nema sumnje" da ih je izazvao Tbilisi.
Rusija je delovala odgovarajući na "varvarsku agresiju" Gruzije, jer je bilo nemoguće ne reagovati na razaranja i ubijanje ljudi, izjavio je Gorbačov sinoć, gostujući na televiziji Si-En-En.
"Posle onoga što se desilo, ruski vojnici treba da ostanu na teritoriji Južne Osetije, pogotovo što Moskva za to ima mandat na osnovu dobro poznatih sporazuma", kazao je Gorbačov.
Nekadašniji predsednik bivšeg Sovjetskog Saveza kazao je da mu je žao što su "mnoge zapadne televizijske stanice, uključujući i američke, izveštavale jednostrano i pristrasno o događajima u Gruziji".