EUREKA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Druzenje, diskusije, upoznavanje, humanitarne aktivnosti
 
HomeOTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? I_icon_mini_portalGalleryLatest imagesRegisterLog in

 

 OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI?

Go down 
AuthorMessage
Kosovka
Admin
Admin
Kosovka


Female Number of posts : 336
Локација : Srbija, K&M
Посао/хоби : Profesor i humanitarac
Расположење : Optimisticko
косовка :
OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Right_bar_bleue

Kosovka : 1
Registration date : 2008-07-28

cheet for users
ЕУРЕКА ЧАТ:
OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Left_bar_bleue0/0OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty_bar_bleue  (0/0)

OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty
PostSubject: OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI?   OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty16.08.08 23:47

Otkud srpski kalašnjikovi u Gruziji?
Cetvrtak, 14. avgust 2008. 21:24


Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je, prenosi "Danas", da se i Srbija nalazi na spisku zemalja koje su uoči rata u Južnoj Osetiji vojno pomagale Gruziji. Na tom spisku navodnih pomagača Gruzije uoči rata u Južnoj Osetiji, koji je objavio engleski Bi-Bi-Si, pored Srbije, nalaze se još Amerika, Velika Britanija, Francuska, Grčka, Turska, Izrael, Litvanija, Letonija, Estonija, Ukrajina, BiH i još neke zemlje.

Kad je Srbija u pitanju, u saopštenju Ministarstva odbrane Rusije navodi se da su kalašnjikovi proizvedeni u kragujevačkoj Zastavi korišćeni u napadu na Južnu Osetiju i ruske vojnike. Bi-Bi-Si s tim u vezi prenosi i izjavu bivšeg šefa srpske diplomatije Vuka Draškovića koji je rekao da su ga "ruske diplomate upozoravale da su Gruzini njihove (ruske) helikoptere obarali tzv. strelama proizvedenim u Srbiji".

"Tvrdio sam da je štetno prodavati oružje zemlji koja je u sukobu s Rusijom, našim najvećim saveznikom", kazao je Drašković Bi-Bi-Siju i podsetio da je Vlada Srbije (u kojoj je on bio šef diplomatije) prvo zabranila, a zatim odobrila taj izvoz, zbog višednevnog štrajka oružara iz kragujevačke Zastave.

Doskorašnji sindikalni lider Zastavinih oružara Jugoslav Ristić, koji je sada predsednik Jedinstvenog sindikata Odbrambene industrije Srbije, za "Danas" je kazao da domaće vojne fabrike nisu izvozile oružje u Gruziju, jer za to nisu imale dozvolu države Srbije.

"Iznenađuje da je Vuk Drašković, koji je bio šef diplomatije u Vladi koja je zabranila izvoz srpskog oružja, pre svega u Gruziju, a delimično i u Jermeniju, već zaboravio kakve je odluke ta vlada u vezi s tim donosila. Otuda je njegova izjava Bi-Bi-Siju i konfuzna i kontradiktorna, a samim time i lišena svakog osnova", tvrdi Ristić.

U Zastavi Oružju su bili zatečeni saopštenjem ruskog Ministarstva odbrane, ali i uveliko iznenađeni izjavom Vuka Draškovića, za koju tvrde da je "lišena svakog osnova".

Direktor Zastave oružja Rade Gromović ističe za "Danas" da kragujevačka fabrika decenijama unazad nije izvozila pešadijsko naoružanje u Gruziju što, kako navodi, može da se utvrdi u Ministarstvu odbrane Srbije koje je ranije izdavalo dozvole, a sada daje saglasnost na izvoz domaćeg oružja.

"Ne znam otkuda naši kalašnjikovi u Gruziji. Možda su ih Gruzinima prodali Hrvatska i Bosna i Hercegovina, čije su teritorijalne odbrane, u vreme bivše SFRJ, posedovale tu vrstu oružja. Zastava oružje i država Srbija ne mogu, međutim, da komanduju bivšim jugoslovenskim republikama, koje su već odavno samostalne države, šta će da rade sa svojim vojnim viškovima", kaže Gromović.

Izjava Vuka Draškovića se odnosi na period skraja 2006. kad su tri domaće vojne fabrike: Zastava oružje, Sloboda iz Čačka i Krušik iz Valjeva tražile od nadležnih državnih organa i Vlade Srbije dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme u pojedine evroazijske zemlje.

Kragujevačka fabrika tada, međutim, nije tražila dozvolu za izvoz pešadijskog naoružanja u Gruziju, već u Jermeniju, sa čijim Ministarstvom odbrane je prethodno potpisala dva poslovna ugovora.

Sloboda iz Čačka i Krušik iz Valjeva (proizvođači granata, minsko-eksplozivnih sredstava, raketa...), s druge strane, jesu tražili dozvole za izvoz naoružanja u Gruziju i Vlada im je, krajem 2006. najpre, po osnovu ranije dobijenih saglasnosti nadležnih državnih organa, izdala tražene dozvole, ali je ubrzo potom, zbog stava Rusije prema rešavanju statusa Kosova, preinačila svoju odluku, odnosno zabranila isporuku proizvoda valjevske i čačanske firme gruzijskim snagama bezbednosti.

Država je tim fabrikama kasnije nadoknadila pretrpljenu materijalnu štetu. Bolji poznavaoci ove problematike ne smeju, međutim, da tvrde da Krušik i Sloboda u ranijem periodu, pre 2006, nisu isporučivale svoje proizvode u Gruziju, ali to, opet, nema gotovo nikakve veze sa slučajem o kojem govori Vuk Drašković.

Zastavi oružju krajem te 2006, Vlada nije izdala izvozne dozvole za isporuke dva kontingenta pešadijskog naoružanja u Jermeniju, niti je pristala da država i kragujevačkim oružarima nadoknadi materijalnu štetu, kao što je to učinila u slučaju Krušika i Slobode.

Nakon više neuspešnih pokušaja da u pregovorima s Vladom izdejstvuju ili izvozne dozvole, ili nadoknadu materijalne štete, ovdašnji oružari su pred kraj decembra 2006. ponovo izašli na ulice i tom prilikom zauzeli deo zgrade kragujevačke gradske uprave, koji su držali u blokadi sve dok u Kragujevac nije došao predsednik Srbije Boris Tadić.

Nedugo posle te Tadićeve posete, iz Moskve je stigao zvaničan stav da Rusija nema ništa protiv isporuka srpskog pešadijskog naoružanja Jermeniji. Vlada Srbije je zatim Zastavi Oružju izdala dozvolu za izvoz jednog kontingenta oružja u Jermeniju.

Dozvolu za isporuku drugog kontingenta pešadijskog naoružanja jermenskom Ministarstvu odbrane, kragujevačka fabrika još nije, a, po svemu sudeći, nikada je neće ni dobiti, ocenjuje list.

Niko od predstavnika Srbije nije komentarisao navode ruskog ministarstva.


BiH (ne) izvozi oružje u Gruziju

Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Haris Silajdžić tvrdi da BiH nije odobrila nikakav transfer oružja u Gruziju, kako je navedeno u saopštenju iz Ministarstva odbrane Rusije.
"Koliko ja znam, Predsedništvo nije odobrilo nikakav transfer viška naoružanja u Gruziju", tvrdi Silajdžić.

Zamenik ministra odbrane BiH Igor Crnadak potvrdio je da je čuo "neke nezvanične priče " o ovom pitanju, navodeći da je reč o dezinformacijama.

"Od kada sam ja u Ministarstvu odbrane, o tom pitanju nije bilo nikakve aktivnosti. Pitanje viška naoružanja u Oružanim snagama BiH tek će biti rešavano u narednom periodu, i to isključivo uz konačnu odluku Predsedništva", izjavio je Crnadak.
Back to top Go down
http://eureka.admin007.net/profile.forum
Kosovka
Admin
Admin
Kosovka


Female Number of posts : 336
Локација : Srbija, K&M
Посао/хоби : Profesor i humanitarac
Расположење : Optimisticko
косовка :
OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Right_bar_bleue

Kosovka : 1
Registration date : 2008-07-28

cheet for users
ЕУРЕКА ЧАТ:
OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Left_bar_bleue0/0OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty_bar_bleue  (0/0)

OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty
PostSubject: INTEGRITET GRUZIJE NEMOGUC BEZ INTEGRITETA SRBIJE   OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI? Empty16.08.08 23:50

Медведев: Јужној Осетији омогућити исто што и Косову
Меркелова: Не може сваки народ у свету да формира одвојену, самосталну државу


Специјално за „Политику“
Москва, 15. августа – Русија не жели ни дугорочно, ни краткорочно погоршавање односа са Европском унијом, ни са САД, рекао је данас Дмитриј Медведев на конференцији за новинаре после разговора са Ангелом Меркел у Сочију.

Руски председник и немачка председница владе планирали су овај сусрет раније, са дневним редом по коме је требало разговарати о многим питањима веома добре узајамне сарадње. Догађаји у Јужној Осетији условили су измену плана и постали главна тема разговора.

Руски председник рекао је новинарима да се разговарало о неопходности „објективне оцене тих трагичних догађаја од стране међународне заједнице. „Наглашавам – објективне, а не једностране, ма каква она била”, рекао је Медведев.

„У тако сложеном конфликту ретко се догађа да је крива само једна страна”, рекла је Меркелова и додала да сада није време да се траже тачни разлози, већ да се „иде напред”. На њену жељу да у региону „види више међународних посматрача” Медведев је подсетио:

„Косовска страна је одбацила учешће мировних снага по мандату Уједињених нација и замолила да се оне замене мировним снагама које би биле формиране на основу специјалног мандата Европске уније. И, наравно, изашли су им у сусрет. Нећу сад улазити у оцену те ситуације, али природно је да онај ко мора да донесе мир мора бити прихватљив за земљу која је пострадала, за оне који се осећају угњетеним, под притиском или се над њима врши геноцид.”

Медведев је додао да Русија нема ништа против присуства међународних миротвораца у Јужној Осетији и Абхазији, али да сагласност за то морају дати Абхази и Осети. „Проблем је у томе што ни Јужни Осети ни Абхази никоме осим руских миротвораца не верују. Сва историја последњих 15 година показивала је да је једина војска која је способна да заштити њихове интересе, а нажалост често и голи живот, била руска војска”, рекао је руски председник, додавши да они сматрају да им је руска војска „једини гарант безбедности” и да је ту чињеницу „неопходно имати у виду”.

Он је поновио да ће Русија донети одлуку „која ће недвосмислено одражавати вољу та два кавкаска народа” и да ће „гарантовати њено испуњавање”.

Медведев сматра да је „неопходно да мир у региону буде успостављен и гарантован, да никоме не би више долазиле у главу идиотске идеје”.

Описујући догађаје у Јужној Осетији, он је рекао да је грузијски председник Сакашвили покушао „једним скоком да реши осетску кризу” и да сву одговорност за „те противправне, сурове поступке, сноси грузијско руководство”, које је за неколико сати уништио све дипломатске напоре предузимане пуних 15 година. Све то оставља утисак да је „господину Сакашвилију досадила сва та дипломатија, и он је одлучио да просто уклони све Осете. Зато је и операција која је предузета названа „Чисто поље”. „Ми смо предузели мере да му више никад не падне на памет чак ни да машта о таквим сценаријима”, закључио је Медведев.

Он је обећао да ће показати све доказе о извршеним злочинима. „Имамо и фотографије и дискове на којима су све информације које се тичу хуманитарних проблема, рушења, убистава и рањавања грађана.”

Мере које је Русија предузела „засноване су на праву на самоодбрану у складу са чланом 51 Повеље УН”, каже руски председник.

Он је принципе усаглашене са председником Саркозијем назвао „неопходном и довољном основом за решавање проблема”.

Председница немачке владе изјавила је да сматра руске поступке према Грузији непропорционалним и изразила наду на што скорији почетак решавања сукоба на основу усаглашених принципа. „Чак и кад узмемо у обзир ситуацију коју описује Русија, ја сам ипак рекла да сматрам реакцију Русије непропорционалном”, обавестила је Меркелова новинаре.

Према њеним речима, у основи решавања сукоба мора бити принцип територијалне целовитости Грузије. „Ми не можемо да чекамо још 15 година да се регулише тај конфликт, док не нађемо стабилно решење.” Она, такође, сматра да принципи усаглашени са Саркозијем представљају „добру основу за даљи рад”, али да је „веома важно да буду допуњена питања у вези са повлачењем војске, указивањем хуманитарне помоћи – како грузинском тако и осетском народу”.
Ангела Меркел сматра да је најважније да „сва права и безбедност свих људи буду гарантовани – и у том степену ћемо говорити о аутономији и о неким другим могућностима”. Ипак, „не може сваки народ у свету да формира одвојену, самосталну државу”.

Према њеном мишљењу, најважнија лекција коју треба извући из последњих догађаја јесте схватање да решење проблема „не треба одлагати. Треба се побринути да се реши тај замрзнути конфликт”.

Љубинка Милинчић

-----------------------------------------------------------

Рогозин: Интегритет Грузије немогућ без интегритета Србије

Брисел - Уважавање територијалног интегритета Грузије неће бити могуће без уважавања територијалног интегритета Србије на Косову и Метохији, изјавио је јуче у Бриселу руски амбасадор при НАТО-у Дмитриј Рогозин. „Немогуће је у исто време признавати независност Косова од Србије и упорно понављати да се територијални интегритет Грузије мора поштовати по питању Јужне Осетије и Абхазије", рекао је Рогозин на конференцији за новинаре. „Ако имамо територијални интегритет Србије у случају Косова, онда имамо и територијални интегритет Грузије (…) а ако неко не признаје територијални интегритет Србије над Косовом, онда боље да ћути о територијалном интегритету Грузије", нагласио је руски амбасадор.

Рогозин је истакао да се „не може понашати као да се ништа није догодило у Јужној Осетији: као да није било бомбардовања цивилног становништва, масакра мањина и убистава руских мировњака" које су починиле власти у Тбилисију.

С друге стране, „оно што је НАТО урадио у Југославији - убиства цивила, уништавање мостова на Дунаву, телевизије у Београду - одузима му право да критикује Русију за било коју садашњу или будућу акцију", рекао је руски амбасадор.

Танјуг
Back to top Go down
http://eureka.admin007.net/profile.forum
 
OTKUD SRPSKI KALASNJIKOVI U GRUZIJI?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ko je kriv za rat u Gruziji
» Odakle u Gruziji srpsko naoruzanje
» Srpski jezik i tehnologija
» IVO ANDRIC - SRPSKI NOBELOVAC
» Programi na srpskom i prevedeni na srpski

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
EUREKA :: Politika :: Rusija-
Jump to: