Na izbijanje rata u Gruziji uticala su dva značajna događaja u poslednjih šest meseci - proglašenje nezavisnosti Kosova i odluka NATO da odbije razmatranje ulaska Gruzije i Ukrajine u Alijansu, a već je izvesno da će on imati uz brojne regionalne i niz dugoročnih globalnih posledica, od poremećaja energetske bezbednosti, jer je reč o regionu kroz koji se transportuje kaspijska nafta i gas, do ubrzanja pregovora o američkom raketnom štitu u Evropi. Najvažnije je, ipak, pogoršanje odnosa između Rusije i SAD, najveće od hladnog rata.
Koliko će se ti odnosi zakomplikovati zavisi pre svega od daljih poteza američke administracije, kaže za „Blic“ Fjodor Lukjanov, glavni urednik časopisa „Rusija u globalnoj politici“. „SAD su u nezgodnoj situaciji. Prvo su javno obećavale pomoć Gruziji, a sada zbog angažovanosti u drugim sukobima mogu samo da je demonstrativno podrže“, ukazuje Lukjanov i podseća da je Kondoliza Rajs, američki državni sekretar, prilikom prethodne posete Tbilisiju izjavila da se „SAD uvek bore za svoje prijatelje“.
„Što se tiče dijaloga Moskve i Vašingtona o ovom i drugim problemima, njega sa ovom administracijom neće ni biti, a kakva će biti sledeća, videćemo“, navodi Lukjanov.
On ističe da je Rusija postigla cilj jačanja svoje pozicije u regionu, dok je Gruzija izgubila rat i pretrpela značajne gubitke. „Najgore za nju je to što je definitivno uništila svoj teritorijalni integritet“, kaže on, potvrđujući mišljenje Sergeja Lavrova, šefa ruske diplomatije, da je pitanje gruzijskog integriteta prevaziđeno.
Povodom izjave predsednika Dmitrija Medvedeva da će Rusija „podržati i garantovati“ sve odluke Južne Osetije i Abhazije o statusu Lukjanov kaže da Moskva neće priznavati nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, jer to ne bi imalo nikakvu važnost ako je ne priznaju drugi. Ali „njihova nezavisnost je neizbežna, ma koliko dug bio taj proces“, zaključuje on.
S druge strane, Tim Džuda, britanski analitičar, u izjavi za naš list kaže da je Rusija mešanjem u sukob u Južnoj Osetiji sebe dovela u kontradiktornu situaciju, jer je dosad, u slučaju Kosova, podržavala teritorijalni integritet, a sada ga nije poštovala.
„Zbivanja u Gruziji loša su i za Srbiju, koja namerava da u UN zatraži ocenu legalnosti proglašene nezavisnosti Kosova pred međunarodnim sudom, a i za vlasti u Prištini, jer će ovo zaustaviti dalji proces priznavanja te nezavisnosti“, ističe Džuda.
Među „kaznenim merama“ Zapada za angažovanje Rusije u Gruziji spominje se njeno isključenje iz G8, otežavanje njenog članstva u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, pa i međunarodna izolacija, ako prekrši primirje. Već je otkazano učešće tri zapadne zemlje na zajedničkim vojnim vežbama sa ruskim snagama u Japanskom moru, kao i učešće ruskog broda u manevrima NATO na Mediteranu.
Novi nacrt rezolucije o Gruziji
Delegacija francuske vlade planira da u narednih nekoliko dana dostavi na razmatranje Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija nov nacrt rezolucije o Gruziji, zasnovan na tzv. Sarkozijevom planu, saopštio je predsedavajući Saveta, ambasador Belgije u UN Jan Grauls.
Južna Osetija i Abhazija odlučne su u nameri da dobiju nezavisnost, saopštili su Sergej Bagapš i Eduard Kokojti, predsednici te dve samoproglašene republike u Gruziji.
Rat uzdrmao čitav region
Gruzija je istupila iz Zajednice nezavisnih država, koja okuplja bivše sovjetske republike. Dodatno su narušeni i odnosi između Moskve i Kijeva zbog učešća
Crnomorske flote u operacijama u Gruziji, a Ukrajina već dovodi u pitanje ostanak flote na Krimu, i pored ugovora o zakupu koji važi do 2017. Rat u Južnoj Osetiji mogao bi takođe da posluži kao inspiracija drugim narodima u zamrznutim
sukobima na postsovjetskom
prostoru, poput Pridnjestrovalja, u Moldaviji, i Nagornog Karabaha, u Azerbejdžanu.
Sporna pitanja
- Širenje NATO na istok
- Američki raketni štit
- Kosovo
- Energetska bezbednost
-Prava na eksploataciju Arktika